САБАҚ: Қазақ тілі |
Мектеп: Жамбыл орта мектебі |
||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||
Күні: 14/02/2019ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Қуанышова Д.О |
||||||||||||||||||||
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: 5 |
Қатыспағандар:0 |
|||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
6-бөлім: «Қоршаған орта және энергия ресурстары». Қоршаған орта және адам. |
||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.1.4.1 8.4.4.3 сөйлем ішінде жалпылауыш сөздерді қолдана білу 8.3.5.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу |
||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Мәтіннен қажетті ақпаратты ала біледі, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдайды |
||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды. Мәтіннің баяндау желісін сақтап, мәтіннің әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазады Көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдайды. |
||||||||||||||||||||
Құндылықтар |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық, құрмет, өмір бойы білім алу. |
||||||||||||||||||||
АҚТ қолдануы |
Сабақ барысында слайдтар көрсету арқылы сабақ меңгеріледі. Ақпаратты визуалды қабылдауға дағдыланады. |
||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Қуат, үнемдеу, жұмсау, артық. |
||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім |
«Қоршаған орта және энергия ресурстары»» |
||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||||||||||||||||
Психологиялық ахуал 2 мин
Үй тапсырмасын сұрау 10 мин |
1.Жүректен- жүрекке ( оқушылар бір-бірлеріне сәттілік тілеп, жүректі береді)
«Сөздік бинго», мұнда мұғалім анықтаманы оқиды, ал оқушылар өз карточкаларынан сол анықтаманы білдіретін сөзді бегілейді 1 сұрақ: Алиасқар Сөйлемде атау септігінде тұрып, іс-оқиғаның иесін білдіріп кім? не? деген сұраққа жауап беретін тұрлаушы мүшені қалай атамыз?( бас) (Мәкенді күндіз Әйгерім өз қасына алады) 2 сұрақ Ақерке Амал-әрекетті, іс-оқиғаны заттық мағына жағынан толықтыру үшін жұмсалатын тұрлаусыз мүшені қалай атаймыз? ( толықтауыш) (Абай әкесінің сөз желісін түсінген жоқ )
3 сұрақ Мейрам Зат есімнен немесе заттық ұғымда жұмсалған басқа да сөз таптарынан болған мүшелерді сындық, сапалық, сандық жағынан анықтап тұратын тұрлаусыз мүше қалай аталады? ( анықтауыш) (Алтын тақта жатса да, ажалы жеткен ер-пақыр) 4 сұрақ Айым: Сөйлемдегі бастауыштың іс-әрекетін, қимылын,жай-күйін, оқиғаның қай шақта болғанын білдіреді. ( баяндауыш) ( Нағыз даналық пен ақылдылық әр кезде біздің қасымызда жүреді) 5 сұрақ Қарақат: Етістіктен болған баяндауышты мекен,мезгіл, қимыл-сын мен себеп, мақсат жағынан айқындап тұратын тұрлаусыз мүше ( пысықтауыш) (Бұл жолға Құнанбай бір жыл бұрын бекінген болатын) |
жүрекше
таратпалар |
|||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин
5 мин
7 мин
8 мин |
СС Тыңдалым тапсырмасы С. Оқушылар « Табиғатты аялайық » бейнеролигін тамашалап, тыңдайды. Бейнероликке байланысты тапсырманы орындау Тыңдалымнан кейінгі тапсырма Бейнебаян бойынша негізгі және қосымша ақпаратты анықтаңыз
Жеке жұмыс Тыңдалымнан кейінгі тапсырма 3 тапсырма жалпылауыш сөздерді қатыстырып, 3-4 сөйлем жазу
Жұптық жұмыс Постермен жұмыс. ( жалпылауыш сөздердің көмегімен) 1 «Неліктен қоршаған ортаны қорғау, сақтау керек?» 2 «Адам табиғаттың ажырамас бөлігі»
Деңгейлік тапсырма
Қорытынды: Ойын «Почта» 2 сұрақ: Адам өміріне не қажет? (жарық, ауа, су, жылу) 3 сұрақ: Сөйлемнің бірыңғай мүшелері мен жалпылауыш сөздердің арасына қойылатын тыныс белгілерді ата 4 сұрақ: Өсімдік өсу үшін не керек? (топырақ, су, ауа, жылу) 5 сұрақ: Пысықтауыштың мағыналық түрлерін ата ( мезгіл, мекен,мақсат, амал, мөлшер) |
|
|||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин |
Кері байланыс. «Тілек ағашы» Алма- сабақты түсінікті, ешқандай қиындық болған жоқ. Алмұрт- кейбір тапсырмаларынды орындау барысында қиындытар болды Өрік- сабақ түсініксіз болды
|
|
|||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
|||||||||||||||||||
Топтық жұмыс кезінде төмен оқитын оқушылар жақсы оқитын оқушылардан үйренеді. Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. |
Оқушылар топта бір-біріне комментарий арқылы баға береді. |
Берілген тапсырмалар оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп келтірмейді. Оқушылар сабақ барысында АКТ арқылы ақпаратты өздерінің жадыларында ұзақ сақтай алады. |
|||||||||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:
2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:
2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|
|||||||||||||||||||||