«Ақмола облысы білім басқармасының Астрахан ауданы бойынша білім бөлімі Жамбыл ауылының жалпы орта білім беретін мектебі» КММ
 КГУ «Общеобразовательная школа села Жамбыл отдела образования по Астраханскому району управления образования Акмолинской области»

Біз әлеуметтік желілердеміз

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Су – тіршілік көзі.

04.05.2019

Мектеп:  Жамбыл ОМ 

Мұғалімнің аты-жөні: Ғ.А.ҚабылтаеваҒ.А

 

Сынып:3

Пән: Дүниетану № 30 сабақ

Ортақ тақырып: Су – тіршілік көзі. Бөлімше: 1.4 Денсаулық және қауіпсіздік.

Күні:  29.04.2019 

Қатысқандар саны: 6                                                             Қатыспағандар саны:  0                                                            

Тақырып:

Табиғи ортада қандай қауіп-қатерлер бар?

Оқыту мақсаты

3.1.4.3. түрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау.

Сабақтың мақсаты (Күтілетін нәтижелер)

Барлық оқушылар:

  • күнделікті өмірде қауіп төндіретін жағдайларды қарастыра алатын болады;
  • көмек көрсету қызметінің телефон нөмірлерін білетін болады.

Көптеген оқушылар:

  • төтенше жағдай кезінде өмір мен денсаулықты сақтап қалуды қамтамасыз ететін іс-әрекеттерді білетін болады;
  • алғашқы көмек көрсетудің әдістерін білетін болады.

Кейбір оқушылар:

  • қауіп-қатердің түрлерін, нысандарын және шығу көздерін анықтай алатын болады;

Мектеп:                         

Мұғалімнің аты-жөні: Сынып:

Пән: Дүниетану № 30 сабақ

Ортақ тақырып: Су – тіршілік көзі. Бөлімше: 1.4 Денсаулық және қауіпсіздік.

Күні:                     

Қатысқандар саны:                                                                Қатыспағандар саны:                                                                

Тақырып:

Табиғи ортада қандай қауіп-қатерлер бар?

Оқыту мақсаты

3.1.4.3. түрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау.

Сабақтың мақсаты (Күтілетін нәтижелер)

Барлық оқушылар:

  • күнделікті өмірде қауіп төндіретін жағдайларды қарастыра алатын болады;
  • көмек көрсету қызметінің телефон нөмірлерін білетін болады.

Көптеген оқушылар:

  • төтенше жағдай кезінде өмір мен денсаулықты сақтап қалуды қамтамасыз ететін іс-әрекеттерді білетін болады;
  • алғашқы көмек көрсетудің әдістерін білетін болады.

Кейбір оқушылар:

  • қауіп-қатердің түрлерін, нысандарын және шығу көздерін анықтай алатын болады;
 

 

 

 

 

 

– төтенше жағдай кезіндегі іс-әрекеттің ж оспарын құрастыра білетін болады.

Тілдік мақсат

Оқушылар өз пікірін білдіре алады және оны дәл елдей алады.

Пәндік лексика және терминология:

Қоршаған орта, төтенше жағдайлар, қажетті телефон нөмірлері.

Диалогке/хатқа арналған пайдалы фразалардың топтамасы.

Кімде-кім біреудің өмірін құтқарса, ол бүкіл әлемді құтқарады. Табиғат мұқият атқарылмаған іс-әрекеттерді, қателіктерді кешірмейді. Ралф Эмерсон

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Қауіп-қатер қайдан төнуі мүмкін?
  • Төтенше жағдай болғанда қандай нөмірлерге қоңырау шалу керек?
  • Алғашқы көмекті қалай көрсету керек?

Хат:

Қауіп төндіретін жағдайлар туындаған кездегі жасалатын іс-әрекеттердің жоспарын құрастыру.

Алдыңғы білімдер

Табиғи ортадағы менің қауіпсіздігім

Сабақтың жоспары

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Психологиялық ахуал:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ой қозғау

Балаларды ортаға шеңберге тұрғызып,үш тілде сабаққа тілек айтқызу.

кейін түстерді таңдауына орай топқа бөліп отырғызып, өткен сабақты қорытындылау.

Мұғалім: Біздің айналамызда түрлі қауіп-қатерлер бар және кез келген уақытта олар

өмірімізге зиян келтіруі мүмкін. Қоршаған ортадағы кез келген нәрсе адам өміріне қауіп төндіруі ықтимал. Алайда біз ол қауіп-қатерлерді алдын ала көре және сезе алуды, сонымен қатар, оны болдырмау жолдарын қарастыруды үйреніп жатырмыз.– «Төтенше жағдай» сөзін естігенде көз алдарыңа не келеді?соны жазыңдар ассоциация картасын құрастыру., екінші топ

 

 

 

 

 

 

 

Тақта

       

 

 

 

 

 

«ТЖ» болған жағдайда қапшыққа не салар едің?  Құтқарушылар деген кімдер?ТЖ кезінде қайда қоңырау шалу керек? Жер сілкінісі кезінде не істеуге болмайды? Жер сілкінісі кезінде не істеу керек? Жұмыстарды көрсету, қорғау.

А 3 парақтары, маркерлер

Жаңа сабақ

Балалар, бәрің бір сәт мына суреттерге көңіл қойыңдар? Не көріп отырсыңдар?  (Әр бала өз ойынша жауап береді). Ендеше адам баласына қай уақытта болмасын қауіп төнуі мүмкін.

Ұжымдаса отырып, «Қауіпті аймақ» сызбасымен жұмыс жасау.

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кестемен жұмыс

 

Суретпен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ой қозғау

 

 

 

 

 

Кері байланыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма

1.Табиғи апат- адамның іс – әрекетіне тәуелді емес, табиғаттың күйреуіннен пайда болатын құбылыстар  (жер сілкінісі, су тасқыны, сел жүру, қар көшкіні, дауыл соғу, үскірік аяз болуы, апаған ыстықар, құрғақшылық т.б

2. Техногенді апат – адамдардың қауіпсіздік ережесін сақтамағаннан, ұқыпты болмағандығыннан туындайтын апат түрлері.  (реактивті объектіледі ұшыру кезінде, ғимараттардың құлауы, зауыт, фабрикалардың жарылуы, су құбырларының жарылуы, көлік апаттарының орын алуы жатады.)

3. Экологиялық апат деген ададардың іс – әрекетіннен пайда болатынапат түрлері  (Қоқыстарды қалдырудан, химиялық қалдықтарды өзен – көлдерге ағызудан, өрт,эпидемиялық аурулар т.б)

Балалардың қатысуымен сабақты қорытындылау мақсатында кесте таратылады.

Кестенің бос торкөздеріне өз ойларын жазып толтырады. Өз ойларын оқиды.Барлық жауаптар тыңдалады.

Суреттер қойылған үстелге келіп, апат түрлеріне орай ақылдасып суреттерді алып өз орындарын тауып тұра қалады және суреттерінің қай апат түріне жататынын айтып жауаптарын дәлелдейді.

Ойларын жинақтай келе адамның өмір сүру ортасы ластануда, ал оның алдын алу мақсатында не істеу керек білгілерің келе ме? Ендеше қоршаған ортаны қалай сақтауымыз керек екендігін білу үшін сендерге ақпаратты биология пәнінің мұғалімі Арай Алмуханқызы айтады.

Қоршаған ортаны сақтау туралы ақпарат айтылады. Қоршаған ортаны қорғау әр адамның міндеті, ағаш егіп, ауаны тазарту керек. Ал біз ондай іске кішкентаймыз, олай болса да үлесімізді қосамыз. Қазір біз бөлменің ауасын тазарту мақсатында сыныпқа бөлме гүлдерін отырғызамыз.Олар жазғы демалыста әдемі болып өсіп,қыркүйекте келгенде бөлмеге таза ауа алмастырып тұратын болады.  (Балалармен мұғалім бөлме гүлін отырғызады.)

 «Суреттер сөйлейді» Балалар, мына суретте не көріп тұрсыңдар? Осыған қарап кім, не деп сөйлейді? Балалар өз ойларын толық айтып, жеткізеді.

 «Табиғат» композициясын құрастыру арқылы қонақтарға жақсы тілектер айту. Мысалы:тақтаға көлдің суретін іліп, көңілдеріңіз көлдей таза болсын! Аққуды іліп аққудай адал болыңыздар! Қарлығаштай қайратты болыңыздар!т.б

 

 «Бес бармақ» әдісі арқылы сабаққа кері байланыс жасау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 «Өзім жасаймын» тапсырмасын орындап келу

Слайдтар

 

 

 

 

 

Слайдтар

 

 

дәптерге

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотров: 522


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст