Бөлім |
Уақыт |
||||
Педагогтың аты-жөні |
Қабылтаева Ғалия Абайқызы. |
||||
Күні: |
23/11/2021 |
||||
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: 6 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||
Пәні: |
Дүниетану |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Көшпелілер мен отырықшылардың өмір салты |
||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
3.3.1.1 көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктерін түсіндіру. |
||||
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктерін түсіндіреді; Оқушылардың басым бөлігі:көшпеділерідң маусымдық жайылымдары туралы біледі, Кейбір оқушылар: көшпелілер мен отырықшылардың өмір салтын салыстырады |
||||
Бағалау критерийлері |
-көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктерін түсіндіреді; -көшпеділерідң маусымдық жайылымдары туралы біледі, -көшпелілер мен отырықшылардың өмір салтын салыстырады |
||||
Сабақтың барысы |
|
||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
|
Сабақтың басы 2 минут
5 минут
3 минут |
Амандасу. Психологиялық ахуал: Бәріміз бір топпыз, Жалқаулыққа жоқпыз. Аянбай еңбек етеміз, Мақсатымызға жетеміз. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырады. Үй тапсырмасын сұрау: «Өрмекші торы» әдісімен үй тапсырмасын сұрау. Спорт –денсаулық кепілі! Сұрақ қою арқылы өрмекші торын құру, қойылып қалатын сұрақтар.1. Адамдар айналысатын спорттың қанша түрі бар? – 200 түрі бар. 2. жарыстардың өту мерзіміне қарай спорт түрлері қалай аталады? – қысқы және жазғы деп бөлінеді. 3. Ең алғаш олимпиада қай елде өткен? – Ежелгі Грекияда. Жіпті кері жинағанда бір спортшыға байланысты сұрақ қою
Ой қозғау: әңгіме, сұхбат құру.
Мына суретте нені көріп отырсыңдар? Көшпелілер екенін қайдан білдік? Сабақтың мақсатымен таныстыру. Көшпелілер мен отырықшылардың өмір салты жайлы естідің бе? Осы сөздерді үш тілде айтқызу. Көшпелі – кочевник – nomad Егінші – земледелец – farmer |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады
Үй тапсырмасын айтады Оқушылар өз ойларымен бөліседі |
Бағалау
2 балл
|
Оқулық 32-33 беттер
|
|
Сабақтың ортасы
10минут
10 минут
10минут |
Оқулықпен жұмыс: Көшпелілер мен отырықшылардың өмір салтымен таныстырады 1-тапсырма Сызбаға қара. Сұрақтарға жауап бер. Маусымдық жайылымдар қалай аталады? Ол қай жыл мезгілдеріне сай келеді?Малшылардың маусымдық жайылымдары қалай аталады? Ол қандай жыл мерзімдеріне сәйкес келді? Жайлау мен қыстау қай жерде орналасқан?
Дескриптор: -Жайлау сөзін сипаттай алады.(1б) -Қыстау сөзіне сипаттама бере алады.(1б)
Атақты қазақ ғалымы Шоқан Уәлиханов: «Көшпелі елдің тұрмысында азығы да, сусыны да, киімі де малдан деп жазды. Ғалымның сөзін растау үшін мысалдар келтіріңдерші. Көшпелінің азығы – ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Көшпелінің сусыны ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Көшпелінің киімі ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
2-тапсырма «Егіншілер не өсіреді?» немесе «Малшылар не бағады?» тақырыбына сурет салыңдар Дескриптор: - Егіншілер не өсіреді?» немесе «Малшылар не бағады?» тақырыбына сурет салады 3-тапсырма Малшы мен егіншінің арасындағы сухбатты сыныптасыңмен бірге құрастыр Дескриптор: - Малшы мен егіншінің арасындағы сухбатты сыныптасыңмен бірге құрастырады(2б) |
Сызбаға қарап, сұрақтарға жауап береді
Суреттерге қарайды, сұрақтарға жауап береді
Егіншілер не өсіреді?» немесе «Малшылар не бағады?» тақырыбына сурет салады Малшы мен егіншінің арасындағы сухбатты сыныптасың-мен бірге құрастырады
|
2 балл
2балл
2балл
2 балл Барлығы 10 балл |
суреттер
|
|
Сабақтың аяғы 5минут Рефлексия
|
Алда қандай мерекелер келе жатыр? Биыл Тәуелсіздігімізге неше жыл? Қандай жетістіктерге жеттік? Ендеше, біздің «Алтын кітабымызға» елімізге тілейтін жылы лебіздеріңді жазып, іліп қояйық.
Үйге тапсырма: 12 сабақ. 32 – 33 бет оқу .
|
Сұрақтарға жауап береді |
|
Үй тапсыр-масы
32-32беттер |
|